Yukarı kaydır
© 2019 Petrol Mühendisleri Odası   PMO Portal
Paylaş

Doğu Akdeniz ve Kıbrıs Ekseninde Enerji ve Jeopolitik Makalesi


PMO - 10/10/2018 - 2 yorum

Değerli üyelerimiz,

Enerji Çalışma Grubu Başkanımız Sn. Necdet PAMİR tarafından hazırlanan “Doğu Akdeniz ve Kıbrıs Ekseninde Enerji ve Jeopolitik Makalesi” konulu makaleyi aşağıda paylaşıyoruz.

Önizleme

(Doğu) Akdeniz’in Stratejik Önemi

Son yıllarda Doğu Akdeniz’de gerçekleştirilen bir dizi doğal gaz sahası keşfinin ardından, büyük güçlerin ve bölgesel oyuncuların, Doğu Akdeniz bölgesine ve Kıbrıs’a yönelik stratejileri ve taktik atakları ivme kazandı. Öncelikle vurgulamakta yarar gördüğüm husus, Doğu Akdeniz’in ve özellikle Kıbrıs’ın sadece ya da ağırlıklı olarak doğal gaz keşifleri ve projeleri üzerinden değerlendirilmesinin, önemli olsa da eksik ve dolayısıyla yanıltıcı olacağı hususudur.

Doğu Akdeniz, dünya ispatlanmış petrol rezervlerinin % 47’sini, doğal gaz rezervlerinin % 43’ünü barındıran Orta Doğu coğrafyasının; Akdeniz’e, Ege’ye, Karadeniz’e, Kızıldeniz’e ve Atlantik’e açılan kapısıdır. Benzer biçimde, Afrika’nın da adı sıralanan denizlere ve Türkiye’ye Akdeniz üzerinden erişim coğrafyasıdır. “Stratejik konumuna bağlı olarak, Türkiye’nin güvenliğinde en hassas dengelerinden birisini oluşturan Kıbrıs adası ise başta İngiltere, (Rusya, Çin, İsrail1) ve ABD olmak üzere Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Avrupa Birliği ülkeleri açısından da stratejik ve askeri önemini korumaktadır.2”

Makalenin tümünü okumak için lütfen PDF versiyonunu aşağıdaki linkten indiriniz.

Yasal Uyarı: Makale fikir ve yayın hakları Enerji Çalışma Grubu Başkanımız Sn. Necdet PAMİR’e aittir. İzinsiz çoğaltılamaz ve dağıtılmaz. Lütfen sayfamızın Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik Politikası ve Kişisel Veri Koruma Politkasını inceleyiniz.

2 yorum

 1. HAKAN ACAR

  HAKAN ACAR

  Linki bulamadığım için yazının tümünü okuyamadım

  • PMO

   PMO

   Yazımız eski sayfamızdan taşındığı için kimi linkler çalışmıyor olabilir, bu yazımızdaki link hatasını da en kısa sürede düzeltip sizi bilgilendireceğiz. İlginiz ve uyarınız için çok teşekkür ederiz.